Vložila si do úst bobuľku hrozna a prehryzla ju. Keď jej na jazyku vybuchla explózia sladkosti, zabudla na všetko. Tá pestrá zmes jemného dažďa, lahodných slnečných lúčov, celoročné striedanie súmrakov a svitaní, mrazíkov a letných vánkov a chuť terroiru, tunajšej pôdy.
To všetko v tom hrozne cítila.
Helen Frippová napísala fascinujúci príbeh ženy, o ktorej som netušil a už tobôž nič o odkaľovaní a výrobe šampanského. Nevedel som, že ma to bude tak baviť – vlastne už od prvých strán , kedy sa začala Francúzska revolúcia. Autorke sa podarilo vdýchnuť život tejto inšpiratívnej žene, rovnako aj ľuďom, ktorí pre ňu pracovali, jej priateľom, aj rebelom, intrigánom a farizejom vtedajšej doby.
Kráľovná šampanského.
Kráľovná šampanského
Francúzsko, rok 1789.
Pred pár dňami sa začala revolúcia, ktorá do Remeša, kde žije Nicole, ešte nedorazila. No už sa objavujú prvé boje, strety s vojakmi, začínajú zomierať ľudia. Keď pred jej očami zomrie pekár Daniel, ktorého mala rada ako vlastného otca, zaprisahala sa, že bude pracovať, získa bohatstvo a moc a oboje využije na dobrú vec. Nie ja ničenie a zabíjanie. Vtedy mala dvanásť rokov…
Nicole rastie, objavuje čaro viniča, hrozna a vína. Spozná Francoisa, ktorý ju naučí všetko o vinárstve, výrobe šampanského, o degustácii, starostlivosti o viniče. Zamilujú sa, čoskoro sa vezmú a narodí sa im dcérka. Dokonca sa stretne s Napoleonom…
„S manželom sa zaoberáme výrobou vína. Rôzne metódy a chémia môžu pomôcť laikom, no nenahradia cit pre terroir a pre chuť hrozna na jazyku ani pre pôdu, keď ju pomrvíte medzi prstami.“
„Chcete tým naznačiť, že som laik?“
Členovia degustačnej komisie zhrozene vyvalili oči.
„Vaše vojny vám zaberajú veľmi veľa času. Nechajte výrobu vína na odborníkov.“
Monsieura Oliviera tak zaskočila jej trúfalosť, že celkom mimovoľne zaodŕhal. Niekoľkí členovia komisie sa na znak nesúhlasu odvrátili.
„Vy tých odborníkov vediete?“ Napoleon si neodpustil provokatívnu otázku.
„Nie, som len jedna z nich.“
Francúzsko 1805.
Z Nicole Clicquotovej je zrazu vdova, jej milovaný Francois zomrel príliš mladý. A starostlivosť o vinohrady zdedené po manželovi bola jediná šanca, ako neprísť o strechu nad hlavou. Ako zabezpečiť dcérku do budúcnosti.
Nevšímala si reči neprajníkov, že vo vinárskom podnikaní ženy nemajú miesto. Zakrátko ohúrila degustačnú komisiu svojím majstrovstvom, no jedného dňa sa náhodou dozvie, aké šokujúce chýry kolujú o jej manželovi. Jeho smrť vraj súvisí so strašným tajomstvom, ktoré je hanbou aj pre Nicole. Odrazu sa proti nej spolčí celé mesto.
Zlomená Nicole, ktorej klebety pošpinili meno, sa obráti na manželovho dlhoročného priateľa, obchodného zástupcu Louisa. Keď spolu ochutnajú vynikajúci ročník „kométového“ vína, uverí, že sa jej podarí nakloniť si šťastenu na svoju stranu. Obchod s vínom je však tvrdý, obzvlášť pre ženu v tých časoch. Než sa Nicole zapíše do histórie vinárstva, prejde ešte veľmi tŕnistú cestu.
Pozrite si video s autorkou Helen Frippovou:
Kráľovná šampanského vás vezme do sveta vína. Zažijete pestovanie a ošetrovanie viničov, oberačku aj lisovanie. Pozriete sa na zmiešavanie odrôd a stáčanie fliaš v pivniciach, ich pomalé obracanie.
Ale najmä sledujete, ako sa obyčajná žena snaží podnikať s vínom, čo patrilo v tom čase výhradne do rúk mužov. Navyše po Francúzskej revolúcii a počas dobyvačného obdobia Napoleona, kedy bol zakázaný vývoz vína z Francúzska.
Pozorujeme neustály súboj Nicole s Moëtom, oveľa bohatším výrobcom šampanského z jej regiónu, ktorý chce odkúpiť jej vinohrady a zničiť ju.
Napoleon pije šampanské značky Moët, ale každý vo Francúzsku, kto má vyberaný vkus, dáva prednosť značke Veuve. A tú vyrába útla temperamentná ryšavka s nádhernými sivými očami, ktorá sa rozpráva s fľašami, akoby to boli jej deti. Výsledkom je najkvalitnejšie a najlepšie šampanské na svete, ktoré pochádza z kraja Champagne. A vy ste kráľovnou šampanského!
Z príbehu cítiť, že sa Helen snažila pochopiť a precítiť alchýmiu výroby vína a starostlivosti o vinohrady. Všetko si naštudovala, nielen o Nicole, vinárstve, ale aj historické pozadie od Francúzskej revolúcie približne po rok 1815.
„Nicole Clicquotová bola pozoruhodná žena,“ tvrdí Helen. „Pochádzala z bohatej rodiny a z finančnej stránky nebola nútená ponechať si vinohrady a pokračovať vo vinárskej tradícii. Z historických prameňov však vieme, že vinárstvom bola priam posadnutá, často zahĺbená do účtovných kníh pracovala do neskorej noci a premýšľala nad spôsobmi, ako zlepšiť výrobu vína.“
Úspešná žena vo svete mužov…
V tých časoch nebolo pre ženu jednoduché uplatniť sa nielen vo vinárstve, ale v podnikaní všeobecne, keďže išlo o čisto mužský svet. Prečo si nezvolila jednoduchšiu cestu, znova sa nevydala a nezariadila si pohodlný život aj s rodinou v Remeši? Práve tieto otázky podnietili autorkinu fantáziu, keď pátrala v archívoch vinárstva v Remeši.
Prešlo dvesto rokov a Veuve Clicquot je luxusná medzinárodne uznávaná značka a zároveň symbol jedného z najkvalitnejších druhov šampanského v tomto podnikaní.
Chcem byť prvá a najlepšia.“
„Veď to ste vždy boli.“
„Chcem byť najlepšia na celom svete. Nielen v Remeši alebo vo Francúzsku. Toto je naše tajomstvo, Louis. Okrem nás o tom vie len Antoine. Robotníkom zaplatíme za mlčanlivosť a do pivníc so šampanským bude mať prístup len pár vybratých ľudí. Nikto iný o tom nesmie vedieť. Kométové šampanské nechám zrieť v nových regáloch a budem čakať. Jedného dňa sa vojna skončí.“
„Lenže vy si nemôžete dovoliť čakať, Babouchette. Veuve Clicquot et Compagnie je na kolenách.“
Milan Buno, knižný publicista
Foto: SkveléKnihy.sk