Z výkonu trestu odňatia slobody prepustia väzňa, ktorý sa teraz pokúša o fyzickú likvidáciu ministra vnútra.
A mafiánsky boss si zasa robí hlava-nehlava tie svoje kšefty…
Aj o tom je nový policajno-mafiánsky triler Petra Šlosera Spolok Judášov. Už štvrtý príbeh v sérii Páchateľ neznámy a hoci je to jeden z najbrutálnejších jeho príbehov, nebudú tam tiecť potoky krvi, ako nám sám prezradil. „Najbrutálnejšia je tá kniha pri opisoch vrážd, ktoré sa stanú, ale dámy sa nemusia obávať – krvi tam nebude až toľko. Ako viete, ja sa okrem vyšetrovateľských techník sústredím hlavne na pozadie a špinavosti, ktoré sa v polícii kedysi naozaj diali.“
Spolok Judášov
Existovala na Slovensku policajná chobotnica? Vznesené obvinenia a právoplatné odsúdenia bývalých policajných funkcionárov nasvedčujú, že jej chápadlá k nám siahajú.
Peter Šloser opäť poukazuje na krivákov z najvyšších poschodí slovenskej polície a zradcov, ktorí sa spreneverili svojmu poslaniu. O život pôjde nielen ministrovi vnútra, horúco bude aj v mafiánskej rodine Šenkovcov. Ako tieto dva prípady súvisia, kto je vrahom a zvíťazí spravodlivosť?
„V poslednom období odhalili niekoľko policajných judášov, ktorí sa spreneverili služobnej policajnej prísahe, takže preto som si dal do názvu túto biblickú postavu,“ hovorí Peter Šloser. V súčasnosti vidíme, že tých krivákov bolo v polícii naozaj veľa a ťažko sa proti tomu bojovalo. „Dalo sa to iba takým spôsobom, že tí čestní policajti si povedali – musíme to nejako vydržať a prežiť. No a dnes sú vo vedení práve tí, čo to prežili a teraz si robia svoju prácu čestne a zodpovedne.“
Peter Šloser o svojej knihe:
Hrozby? Prečo mne?
Peter Šloser ide niekedy vo svojich príbehoch až na hranu, akoby ukazoval prstom na krivákov a špinavcov, no s hrozbami sa zatiaľ nestretol. „Viete, ak by sa chcel niekto vyhrážať, tak by to bolo policajtom, prokurátorom, sudcom, poškodeným, svedkom, alebo kajúcnikom, ktorí vypovedanú a nie autorovi policajných románov.“
Šloser má dlhoročnú skúsenosť s policajnými zložkami, spoluzakladal NAKA a v sebe má istú samocenzúru, čo ešte môže dať do knihy a čo už nie. „Sú určité špecifické policajné činnosti, o ktorých nepíšem, pretože by som tým mohol dať návod a takpovediac zbraň do ruky potenciálnym zločincom. Mohli by byť opatrnejší,, prípadne by sa vedeli vyhnúť istým krokom, ktoré polícia počas vyšetrovania vykonáva,“ dodáva Peter Šloser.
Jeho knihy majú mimoriadny úspech a každá prekročila alebo sa blíži k hranici 10.000 predaných výtlačkov, čo sa pravidelne darí len niekoľkým slovenským autorom, ako je Dominik Dán, Jozef Karika a Jozef Banáš, Táňa Keleová-Vasilková.
Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Vlado Kobielsky:
Peter Šloser
Vlastným menom Peter Chudý. Je to bývalý policajný plukovník. V službách štátu začínal od piky, keď na ulici zasahoval proti kriminálnikom. Riadil okresnú kriminálku v meste, ktoré bolo semenišťom zločincov. Neskôr pôsobil v riadiacich funkciách viacerých špecializovaných útvarov určených na boj s organizovaným zločinom. V tom období bol v častom pracovnom kontakte s najvyššími funkcionármi polície (Tibor Gašpar, Peter Hraško, Róbert Krajmer, Bernard Slobodník…), proti ktorým sú dnes vznesené obvinenia za rôznu trestnú činnosť. Najmä prežité zákernosti z posledných rokov policajnej kariéry ho inšpirovali k tomu, aby čitateľom vo svojich knihách poodhalil to, čo malo navždy zostať zostať tajomstvom.
Za debut Mafiánska poprava? (IKAR 2019) získal ocenenie Panta Rhei Awards – Slovenský knižný debutant roka 2019. V Ikare mu vyšli aj knihy Polícia v rukách mafie (2020) a Policajná chobotnica (2021). Najnovšie teda štvrtý diel s názvom Spolok Judášov.
Pozrite si BOOK trailer:
Milan Buno, knižný publicista