Boli ste už niekedy v Múzeu dopravy Slovenského technického múzea v Bratislave? Ak nie, rozhodne odporúčame – patrí medzi špecializované expozície jedného z troch najvýznamnejších slovenských múzeí s celoslovenskou pôsobnosťou.
Hoci pamiatkovo chránené objekty bývalej uhorskej parostrojnej železnice z roku 1868 pri hlavnej železničnej stanici, kde sú expozície a výstavy múzea umiestnené, nie sú v najlepšom fyzickom stave, Múzeum dopravy popri stálych expozíciách pripravuje a ponúka svojim návštevníkom pravidelne zaujímavé a atraktívne tematické výstavy.
K takým nepochybne patrí aj aktuálna výstava 100 rokov Dunajplavby. Príbehy slovenských lodí na riekach, moriach, oceánoch. Spolu s časopisom Krásy Slovenska vám túto jedinečnú výstavu priblížime.
Múzeum dopravy
Múzeum dopravy nájdete na Šancovej ulici v Bratislave, v priestoroch koľajiska a dvoch železničných skladov z 2. polovice 19. storočia. Na koľajisku múzeum vystavuje staršie železničné vozidlá, prípadne ďalšie exponáty železničnej expozície.
Múzeum sa nachádza za budovou Železničnej polície, medzi Námestím Franza Liszta a Pražskou ulicou. Dostanete sa k tam po schodoch z nadchodu pre peších ponad Šancovú ulicu. Ak idete autom, musíte prejsť za križovatku „Šancová – Pražská – Štefánikova“ a potom odbočiť cez železnú bránu na príjazdovú cestu.
Otváracie hodiny: pondelok zatvorené. Utorok až nedeľu od 10:00 do 17:00. Každá prvá streda v mesiaci vstup zdarma v čase 10.00 – 17.00 hod.
Vstupné. Základné je 8€. Polovičné čiže 4 eurá majú žiaci a študenti, seniori nad 65 rokov. Rodinná vstupenka (2+3) je za 18€. Fotografovanie sa účtuje jedným eurom.
100 rokov Dunajplavby
Dunaj ako európsky veľtok slúži od nepamäti ako dopravná tepna. Najmä od začiatku 19. storočia sa na ňom rozvíjala moderná lodná preprava. Výstava prezentuje históriu plavby na slovenskom úseku Dunaja a postupný vznik prístavov a lodeníc v Bratislave, Komárne a prístavu v Štúrove.
Lodné dopravné podnikanie u nás sa začalo v novovzniknutom štáte už v marci 1919, a to vznikom Československého dunajského dopravného úradu (ČSDÚ) so sídlom v Bratislave. Československo mohlo bezplatne používať 19 remorkérov a 460 nákladných člnov z flotily Prvej dunajskej rakúskej paroplavebnej spoločnosti (DDSG) a uhorskej plavebnej spoločnosti (MFTR).
„V medzivojnovom Československu zabezpečovala dopravu po Dunaji od roku 1922 plavebná spoločnosť, ktorej dnešným pokračovateľom je Slovenská plavba a prístavy. Jej hlavným poslaním je zahraničná a vnútroštátna doprava tovaru po vnútrozemských vodných cestách, doprava tovaru nákladnými člnmi, uskutočňovanie prekladu a skladovanie tovaru, ako aj vykonávanie špedičnej činnosti vo vnútrozemských námorných prístavoch a prekladiskách,“ píše Peter Maráky v časopise Krásy Slovenska, ktoré vydáva vydavateľstvo Dajama.
Čo môžete vidieť na výstave?
Vystavené sú dokumenty, reprodukcie aj originály, presné modely plavidiel a viaceré ďalšie trojrozmerné objekty lodnej prepravy. Návštevníci výstavy majú príležitosť oboznámiť sa s históriou plavebného podniku na informačných paneloch, veľkoplošných obrazoch a fotografiách z prístavov a plavidiel, na lodníckych mapách, ako aj prostredníctvom viacerých dobových artefaktov.
Nechýbajú rôzne strojové a lodné zariadenia, ktoré sa používali na lodiach a člnoch na Dunaji. Prezentované sú lodné zvony, kotvy rôzneho typu a veľkostí, vrtule, rádiostanice. Svojou veľkosťou zaujme piest lodného motora s priemerom 350 mm. Medzi exponátmi nájdete signalizačné vlajky, lodnícke uniformy, záchranárske výstroje aj verné kópie lodníckych pracovísk s detailnou výbavou.
Pozoruhodnú výstavu o významnom, v súčasnosti, žiaľ, stagnujúcom, hoci perspektívnom druhu dopravy nájdete v Múzeu dopravy na Šancovej ulici 1a v Bratislave do konca septembra 2023.
Zdroj a foto: Krásy Slovenska/Peter Maráky
Predplaťte si časopis Krásy Slovenska TU.