Príbeh tajných agentiek, ktoré pomohli vyhrať druhú svetovú vojnu. Plný obetavosti, nebezpečenstva a odvahy.
Pozoruhodná dráma o priateľstve výnimočných žien Stratené dievčatá v Paríži.
„Silný portrét sesterstva, s veľkou dávkou odvahy a drámy. Túto knihu si musíte prečítať,“ píše magazín Glamour.
„Úžasný a strhujúci román. Hypnotizujúci príbeh plný príťažlivých postáv, intríg, napätia a romantiky,“ dodáva Publishers Weekly.
Stratené dievčatá v Paríži
Grace Healeyová v jedno ráno roku 1946 prechádza cestou do práce stanicou Grand Central na Manhattane a pod lavičkou nájde opustený kufor. Neodolá pokušeniu a otvorí ho. Nájde v ňom okrem osobných ženských vecí aj tucet fotografií, na každej z nich je iná žena. Grace impulzívne vezme fotografie a rýchlo odíde zo stanice.
Čoskoro zistí, že kufor patril Eleanor Triggovej, ktorá viedla v Anglicku počas vojny sieť tajných agentiek. Dievčatá na fotografiách poslali z Londýna do okupovanej Európy ako kuriérky a radistky, aby pomáhali protifašistickému odboju. Žiadne z nich sa však domov nevrátilo. Grace sa rozhodne vypátrať pravdu o ich osude, zistiť, či aspoň jedno z dievčat neprežilo, aby podalo svedectvo o ich odvahe, sile a hrdinstve.
Špecializuje sa na holokaust
Autorka Pam Jenoff sa narodila v Marylande a vyštudovala históriu na Cambridgei. Pracovala v Pentagone na ministerstve obrany USA a potom na ministerstve zahraničia. Dlho pôsobila na americkom konzuláte v Krakove, kde sa špecializovala na poľsko-židovské vzťahy a problematiku holokaustu.
V súčasnosti učí právo vo Philadelphii, kde žije so svojou rodinou. Jej román Veliteľovo dievča sa stretol s medzinárodným úspechom a bol nominovaný na Quill Award. Román Vlak sirôt, ktorý vyšiel v slovenčine vo vydavateľstve Lindeni, sa takmer okamžite po vydaní stal New York Times bestsellerom.
Foto: Albatrosmedia, Mindy Schwartz Sorasky