Kartografova dcéra je fascinujúci príbeh o odvahe, vytrvalosti a sile žien, ktoré sa nevzdávajú napriek nepriazni osudu. Ideálne čítanie pre milovníkov historických románov a tajomstiev. „Vzrušujúci a zároveň nežný román, vyznačujúci sa podrobným historickým pozadím. Vtiahol ma do deja a už ma nepustil. Nemohla som sa od neho odtrhnúť!“ povedala Laura Jane Williamsová, autorka románu Our Stop.
Kartografova dcéra
Tridsaťšesťročná Robyn Willoughbyová má pocit, že sa jej zrútil svet. Nevie sa vyrovnať s tým, že jej manžel Nate pred siedmimi rokmi zmizol v morských vlnách počas jachtárskych pretekov Vendée, známych vysokým rizikom. Odvtedy po ňom niet ani chýru, ani slychu a onedlho ho Robyn bude musieť dať vyhlásiť za mŕtveho. Jej život sa úplne zastavil, nežije, iba prežíva.
Odišla z rušného Londýna do pokojného rodného mestečka Hay-on-Wye, kde jej otec vlastní antikvariát. Jedného dňa spoločne objavia záhadnú mapu zo 16. storočia, ale netušia, ako sa dostala do obchodu. Mapa je nevšedne podrobná, zaznamenáva netypickú oblasť juhovýchodného Anglicka a Holandska a navyše ju pokrýva tmavá škvrna, ktorá pripomína krv.
Obaja sa sklonili nad mapu. Robyn zacítila vlhkosť a vôňu mora. Zamyslene uvažovala, ako dlho a kde sa celé tie roky ukrývala.
„Myslíš, že by som sa mohla pustiť do pátrania?“ ozvala sa nadšene. „Je naozaj ohromná a rada by som si vyskúšala v praxi, čo si ma naučil. Budem ti o všetkom referovať, aby si posúdil, či postupujem správne.“
„Ale len ak sa do toho nepustíš iba preto, aby si odviedla pozornosť od svojho života,“ odvetil zachmúrene Malcolm. „Čas nezastavíš. Koncom leta to bude sedem rokov – či už si na to pripravená alebo nie. Nezabúdaj, čo treba urobiť.“
Robyn sa v náhlej túžbe uniknúť pred vlastným trápením podujme pátrať po pôvode mapy. Odkrývaním jednotlivých vrstiev príbehu o hrdinskej kartografovej dcére si napokon uvedomí odvekú silu žien a konečne pochopí, že jej život sa ešte neskončil, ale iba sa začína.
Presunieme sa do roku 1569.
Dvadsaťročná Holanďanka Freida Orteliusová bola ako dieťa nielen svedkom, ale aj obeťou strašných udalostí, ku ktorým došlo v bojoch medzi katolíkmi a protestantmi. V snahe zachrániť si život utečie do Antverp, kde sa po boku bratranca Abrahama Ortelia priúča umeniu gravírovať mapy. No keď prestanú byť bezpečné aj Antverpy, bratranec ju posadí na loď do Londýna.
Kapitán Willem z nej počas plavby nespúšťa oči a napokon sa spoločne usadia v Londýne. Chýr o Freidinej kartografickej zručnosti sa dostane až ku kráľovnej Alžbete, ktorá ju poverí vytvorením výnimočne detailnej mapy pre svojho obľúbenca korzára Francisa Drakea. Freida sa tak vydá na nebezpečné dobrodružstvo, ktoré ohrozuje celú jej rodinu, a znova sa ocitá zoči-voči španielskej hrozbe.
Freida sa nakláňala nad lesklú medenú dosku, ktorá jej na tvár odrážala jemnú ružovkastú žiaru. Potichu si pohmkávala. Svetlomodré oči s odtieňom jasnej zimnej oblohy sústredene upierala na svoje dielo. Spod jednoduchého ľanového čepca sa jej uvoľnil pramienok svetlých vlasov a ona si ho chrbtom ruky odhrnula.
Pracovala na zložitej úlohe, ktorá si vyžadovala veľkú dávku zručnosti. Bola si istá, že ju úspešne dokončí.

Pútavý a fascinujúci príbeh
Román Kartografova dcéra skúma témy ako hľadanie identity, prekonávanie osobných tragédií, postavenie žien v spoločnosti a význam máp v histórii. Obe hlavné postavy, Robyn a Freida, čelia spoločenským očakávaniam a osobným stratám. No ich odhodlanie a vášeň pre kartografiu im pomáhajú nájsť svoje miesto vo svete.
Autorka vystavala skvelý príbeh v dvoch časových líniách a spravila si dôkladný historický výskum. „Pútavá a fascinujúca kniha, skutočný prienik do turbulentnej doby anglických dejín,“ tvrdí Kathleen McGurlová, autorka knihy The Secret of the Château.
Clare Marchantová
Vždy sa túžila stať spisovateľkou. Vyrastala na juhu Anglicka v Surrey, vyštudovala históriu a rodové štúdie, ale napokon sa zamestnala v oblasti informačných technológií. Dlhé roky pracovala v Londýne ako projektová manažérka, no neskôr ju začal lákať tichší život. Vyučila sa preto za šperkárku, usadila sa s manželom aj s dvomi najmladšími zo šiestich detí v Norfolku a konečne sa stala spisovateľkou na plný úväzok.
Napísala aj romány The Secrets of Saffron Hall, The Queen’s Spy a The House of the Witch, v ktorých sa venuje svojej vášni pre dejiny. Históriou sa zaoberá aj vo voľnom čase – rada navštevuje so svojím štvornohým kamarátom hrady a zrúcaniny kláštorov. Voľné chvíle často trávi s celou rodinou na nádhernom norfolskom pobreží.
Foto: Skveleknihy.sk, Tatran