Jedna utrápená a mučená princezná je škandál. Dve unesené princezné, ktoré drží pod zámkou ich vlastný otec, to je ešte horšie. Ale čo potom tri princezné, ktoré uniesol ten istý muž a vyhráža sa im? Vitajte v emiráte šejka Muhammada. Nablýskaný imidž progresívneho mesta, akým sa Dubaj navonok prezentuje, nie je v súlade s realitou.
Únosy, zastrašovanie a špinavé praktiky arabského šejka. O tom je kniha Odvrátená tvár Dubaja od novinára Toma Steinforta, ktorý sa dlhodobo venuje Dubaju aj nepríjemným tajomstvám šejka Muhammada. Vo svojej knihe zverejňuje desivé skúsenosti priamych svedkov a odhaľuje, aký Dubaj naozaj je.
Odvrátená tvár Dubaja
Napohľad a zvonka sa teší povesti modernej krajiny – pýši sa najvyššími mrakodrapmi, nepredstaviteľným luxusom, má silné kultúrne zázemie a najnovšie sa zapojil do vesmírnych pretekov. Pod pozlátkou však stále panujú stredoveké pomery. Mestu vládne šejk Muhammad bin Rášid Ál Maktúm, miliardár s neobmedzenou mocou, ktorý sa pohybuje v najvyšších spoločenských a politických kruhoch. Steinfort cituje výpovede viacerých žien, ponúka svedectvá o únosoch, podvodných kampaniach, surových bitkách a zastrašovaní.
Ako píše vo svojej knihe – „krajina stojí na zahraničných dolároch a dohodách so Západom, a pokým ten prižmuruje oči nad jeho odvrátenou stranou, nezmení sa nič. Ako hovorí staré príslovie, zlo prekvitá tam, kde dobrí nekonajú.“
Desivé svedectvá v knihe Odvrátená tvár Dubaja sú príbehmi jednej rodiny, lenže panovníckej a panovník stanovuje štandard, ktorý sa odráža v mnohých oblastiach dubajskej spoločnosti. Prakticky všetky indexy, ktoré hodnotia stav dodržiavania ľudských práv, kladú SAE tak nízko, že to nestačí ani na prvú stovku. V krajine sa vyskytli prípady neoprávneného zadržiavania, ba dokonca podozrenia z mučenia, pracovné právo prakticky neexistuje a už prežité práva žien nestoja za reč.
Hrôzy, ktoré nemožno prehliadať
Do skúmania odvrátenej strany Dubaja sa Steinfort pustil v roku 2018 po tom, čo sa na internete objavilo škandalózne video princeznej Latífy. Málokto vtedy veril, že je pravé, no v súčasnosti sa už záplava hrôzostrašných zvestí, ktoré presakujú z paláca Za’bíl, nedá ignorovať.
Nechcel nikoho provokovať ani dráždiť režim, iba potiahol za nitku a uvidel obnaženú realitu. A občas naozaj neveril vlastným očiam, pretože stopy viedli k novým tajomstvám, ktoré boli ešte ohavnejšie ako tie predchádzajúce. „Za moju novinársku prácu sa mi vyhrážali priamo aj nepriamo, špičkové právnické firmy mi stále hrozia žalobami a mojim známym neudelili víza na vycestovanie do krajiny,“ tvrdí Tom Steinfort.
Problém Dubaja spočíva v tom, že zatiaľ čo ekonomika a samotné mesto sa zmodernizovali, mravy zostali pri starom. V Dubaji nepochybne žije mnoho poctivých a čestných ľudí, ktorí v ňom našli svoj domov a množstvo príležitostí na zlepšenie vlastných životných podmienok, no zároveň sa nájde nemálo takých, ktorí sa správajú ako pokrytci, čo je aj prípad šejka Muhammada. Ako predseda vlády sa chváli svojím ministrom pre toleranciu, no miestne úrady pritom nemilosrdne trescú každú kritiku a zatvárajú vlastných občanov za hrdelné „zločiny“, za aký považuje aj vyjadrenie politického postoja na facebooku. Šejk Muhammad sa síce odfotí na medzinárodnej konferencii o rodovej rovnosti, no doma utláča vlastné manželky a dcéry. Bez bázne a hany vytrubuje do sveta, akými úžasnými vlastnosťami sa vyznačuje jeho mesto, a vzápätí udusí nezávislé médiá, ktoré poukazujú na jeho temnú realitu.
Milan Buno, knižný publicista