Autorka Robyn Silverman posledných 30 rokov čítala, písala, prednášala a rozprávala o deťoch. Ako odborníčka na vývin dieťaťa a tínedžera pracovala s deťmi od predškolského veku až po tie, ktoré sa už chystali na univerzitu. V knihe Ako hovoriť s deťmi o všetkom ponúka 9 tém a naozaj témy, o ktorých sa rodičom nehovorí ľahko: sex, smrť, rozvod a rozchod, ale aj peniaze, šikanovanie ap.
„Táto kniha prináša názorné príklady, ako sa rozprávať s deťmi o náročných témach a situáciách, na ktoré ich chceme pripraviť a ktoré sa dotýkajú ich životov. Od spokojnosti s vlastným telom cez prevenciu samovrážd a šikanovania až po debaty o rôznych podobách rodiny,“ pochvaľuje si špeciálna pedagogička Soňa Pekarovičová.
Ako hovoriť s deťmi o všetkom
Kapitoly tejto knihy tvorí deväť tém, na ktoré sa jej ľudia pýtajú najčastejšie, keď prednáša alebo keď sa len tak rozpráva s priateľmi:
• „Môj syn sa veľmi bojí prvého dňa v škole. Čo mám robiť?“ (prvá kapitola)
• „Moja dcéra sa sťažuje, že je tučná. Prečo? Nikdy som jej nepovedala, že je alebo že je to zlá vec.“ (druhá kapitola)
• „Pokazila som to. Môj syn sa mi priznal, že je gej, a ja som ostala sedieť so zviazaným jazykom. Poznačila som ho tým práve na celý život?“ (piata kapitola)
• „Moje dieťa má problém nájsť si kamarátov. Ako ho inšpirovať, aby sa o to snažil?“ (ôsma kapitola)
• „Dcéra sa ma opýtala: ,Mami, čo znamená slovo sex?‘“ Doktorka Robyn, príďte mi na pomoc!“ (tretia kapitola)
Pozrite si VIDEO s autorkou:
Tipy a konkrétne scenáre
„Posledných tridsať rokov som čítala, písala, prednášala a rozprávala o deťoch. Ako odborníčka na vývin dieťaťa a tínedžera som pracovala s deťmi od predškolského veku až po tie, ktoré sa už chystali na univerzitu, vrátane detí so zdravotným znevýhodnením, so sluchovým postihnutím, s poruchou autistického spektra či s deťmi s akýmkoľvek druhom mentálneho alebo zdravotného postihnutia,“ vysvetľuje autorka Robyn Silverman.
Ako zvládnuť hanbu
Chyby nie sú zábavné. Dokážu demoralizovať a zahanbovať. Zakaždým, keď urobíme chybu, máme na výber: buď sa môžeme utápať v tom, čo sme urobili zle, alebo sa môžeme zamyslieť nad tým, čo nám nevyšlo, pozbierať sa a skúsiť to znova. Zdá sa, že to, čo nás najviac trápi, je hanba.
Podľa známej „odborníčky na hanbu“ Brené Brownovej, autorky kníh Odvaha žiť naplno, Dary nedokonalosti a Vstať silnejší, keď ľudia robia chyby a učia sa, často sa dostávajú do kolobehu hanby: každá frustrujúca prekážka alebo zlyhanie nás zahanbuje.
Možno u svojich detí počujete vety ako: „Ako to, že som toto nevedel?“ alebo „Ako som mohla urobiť takúto chybu?“, alebo „Nie som dosť dobrý.“ Problém je v tom, že vždy, keď sa utápame vo svojich momentálnych zlyhaniach, cítime sa ešte horšie! A keď sa cítime horšie, darí sa nám horšie. Potom sa máme, no, ešte horšie.
Kto je doktorka Robyn Silvermanová?
V roku 2017 dostala nápad začať podcast s názvom Ako hovoriť s deťmi o čomkoľvek. Jej úmyslom bolo viesť rozhovory s mnohými úžasnými odborníkmi, ktorí skúmajú ťažké rodičovské témy, a dostať ich stratégie k tým, ktorí ich najviac potrebujú – rodičom! Mnohé z uvedených hlasov počuť v tejto knihe.
Doktorka Robyn Silvermanová, známa ako „konverzačná doktorka“, je odborníčkou na rozvoj detí a tínedžerov a vedie populárny podcast Ako hovoriť s deťmi o čomkoľvek. Objavila sa v reláciách Today Show, Good Morning America, CBS Early Show a Nightline, citovali ju aj v New York Times, Washington Post, Chicago Tribune, CNN.com a mnohých ďalších publikáciách.
Milan Buno, knižný publicista
Foto: SkveléKnihy.sk