Ak sa vám dostali do ruky nejaké taoistické texty, spisy, tak prvý dojem možno bol – veď to sú jednoduché vety, priamočiare, pár slov.
Áno, neraz sa takéto brožúrky rozdávali v chráme, boli niekde položené na kôpke a mohli ste si ich vziať a hoci vyzerali až takmer obyčajne, ukrývali v sebe obrovské tajomstvo. Ako sa vraví, v jednoduchosti je krása a v taoistických textoch je tiež múdrosť a skúsenosť.
Toľko múdrosti v jedinej knihe
Gregory Ripley priniesol nový preklad taoistického textu zo 6. storočia Bai Yao Lu (Sto pilierov uzdravenia) s praktickým komentárom.
To je jeho Sto zásad uzdravenia podľa Tao.
Odhaľuje tak tajomstvo taoizmu cez silné myšlienky. Napohľad jednoduchý text, no je to klamlivé – za slovami je oveľa hlbší význam. „Gregory odviedol úžasnú prácu pri poskytovaní výnimočných komentárov ku každému z riadkov textu. Jeho vysvetlenia dodávajú čitateľovi viac informácií, než by sa dalo zvládnuť na jedno posedenie. Túto knihu si treba vychutnať. Je to dielo, ktoré treba prečítať a zvážiť,“ tvrdí Josh Paynter, vysvätený taoistický kňaz 22. generácie a spoluzakladateľ taoistickej školy Parting Clouds.
Byť priamy, čestný, úprimný a korektný je uzdravujúce
Koľko našich životných problémov pramení z nedorozumení alebo nevhodnej komunikácie? Ako veľmi sa veci skomplikujú, keď sa ľudia úmyselne snažia zakryť pravdu? Byť úprimní a priami je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako predchádzať problémom, ale pre mnohých z nás môže byť práve tento krok najnáročnejší. Koniec koncov, často máme problém byť úprimní sami k sebe, nieto ešte k ostatným.
Ak sa obávame toho, čo si o nás pomyslia ostatní, môžeme byť v pokušení klamať, aby sme ovplyvnili ich názor. Možno nám chýba sebadôvera byť sami sebou v prítomnosti iných alebo nemusíme byť v súlade so svojím konaním navonok. V takom prípade môžeme túto zásadu uzdravenia použiť ako barometer nášho správania. Žijeme podľa svojich vlastných noriem? Ak cítime potrebu klamať o svojom konaní, pravdepodobne nežijeme podľa toho, čo vieme, že je správne a dobré.
Sto zásad uzdravenia podľa Tao
V modernej taoistickej praxi sa často kladie dôraz na to, aby sme „išli s prúdom“ (wu-wej) a nedodržiavali žiadne pevné pravidlá akéhokoľvek druhu. To môže dobre fungovať pre už osvieteného taoistického mudrca, ale pre nás ostatných je nasledovanie duchovnej cesty spojené s etickými, morálnymi a praktickými usmerneniami.
Autor a komentátor Gregory Ripley vysvetľuje že, málo známy taoistický text zo 6. storočia vznikol ako praktický návod, ako má vyzerať osvietené a/alebo múdre správanie. Každé zo sto duchovných uzdravení je dnes rovnako aktuálne ako v čase, keď bol pôvodný text napísaný, teda pred viac ako 1 500 rokmi.
Ripley predstavuje nový preklad starodávneho textu pre súčasný svet a ku každej zo sto zásad uzdravenia poskytuje zasvätený komentár, v ktorom ukazuje, ako nám môže pomôcť pri zvládaní emocionálnych a sociálnych výziev, ktoré všetci prežívame. Vysvetľuje, ako každý krátky text predstavuje duchovné prikázanie pozitívnym spôsobom, nie ako obmedzenie alebo príkaz, ktorý sa nesmie porušiť, ale ako riešenie problémov, s ktorými sa stretávame v každodennom živote, ako aj na vlastnej duchovnej ceste.
Tento sprievodca duchovným životom vám pomôže naučiť sa bez námahy ísť s prúdom, prehĺbiť svoju meditačnú prax a nájsť prirodzenú rovnováhu vo všetkom.
„Do knihy som zaradil aj ďalší súbor trinástich cností, resp. princípov, ktoré sa objavujú ako súčasť Süan-tu lü-wen spolu s knihou Sto pilierov uzdravenia,“ vysvetľuje Gregory Ripley. „Nazývajú sa Stanovy prázdnoty, nebytia, dobra a zla. Po prečítaní tejto knihy zistíte, že týchto Trinásť zásad celkom dobre zhŕňa obsah Sto pilierov uzdravenia a má veľa spoločného s Deviatimi praktikami aj s Ma Tan-jangovými Dvanástimi znakmi.“
V knihe nájdete kapitoly ako:
- Nadmerné bohatstvo
- Okamžitý pokoj
- Vyvyšovanie sa
- Klebety
- Šírenie láskavosti
- Udržať si odstup
- Túžby a obavy
- Pre dobro ostatných

Byť vyrovnaný, pokojný a bez túžob je uzdravujúce.
Táto zásada uzdravenia sa môže zdať samozrejmá, no ako často sa v každodennom živote plnom stresu snažíme zostať pokojní? Koľkokrát sa cítime nešťastní, pretože nedostávame to, čo chceme, alebo nechceme to, čo máme? Ako sa píše v Knihe o jasnosti a pokoji: „Duch uprednostňuje jasnosť, no myseľ ju ruší. Myseľ uprednostňuje pokoj, a predsa ju túžby ťahajú na bludné chodníčky.“
Keď sa upokojíme, nájdeme vo svojom živote jasnosť. Skutočnosť sa stáva zreteľnejšia.
Čím viac hromadíte, tým viac sa bojíte straty. Keď viete, že máte dosť, vyhnete sa poníženiu. Ak viete, kedy prestať, nebudete sa vystavovať ohrozeniu a dokážete vytrvať…
Milan Buno, knižný publicista
Foto: Skveléknihy.sk