Spoločne s manželkou Martinou a kolegyňou Zuzanou Čižmárikovou pripravil gastroenterológ Ladislav Kužela súbor jedál a pokrmov, ktoré si dokážete zostaviť bez toho, aby ste si vyprázdnili peňaženku. Bez toho, aby ste museli hľadať ingrediencie po nekonečnom množstve obchodov roztrúsených po celej republike, respektíve za hranicami.
Toto sú jeho Recepty pre zdravé črevo.
Recepty pre zdravé črevo
Vaša strava by mala byť založená na rozmanitosti. Dobré črevné a celkové zdravie si zabezpečíte veľmi jednoducho a hravo – „dúhou na tanieri“. Potešte svoje mikróby v črevách aj samých seba a výber a príprava jedla vás začne baviť!
Najväčšia epidemiologická štúdia zameraná na nájdenie najvýznamnejšej príčiny predčasných úmrtí (Global Burden of Disease study) ukázala, že nezdravá diéta je zodpovedná za viac rokov zlého zdravia a úmrtia ako akýkoľvek iný faktor životného štýlu. To znamená, že nezdravá strava „predbehla“ fajčenie, hlad, infekcie, hepatitídu alebo chrípku.
„Štúdia ukázala, že ľudia celkovo konzumujú príliš veľa soli, procesovaného jedla a červeného mäsa a, naopak, konzumujú veľmi málo vlákniny, omega-3 mastných kyselín, celozrnných potravín, ovocia, orechov, semiačok, strukovín a zeleniny. Presne to má za následok zvýšenie počtu chronických ochorení, ktoré v súčasnosti pozorujeme,“ upozorňuje L.Kužela.
Pozrite si, čo hovorí Ladislav Kužela o svojej knihe:
Aké recepty nájdete v knihe?
V knihe nájdete mnoho užitočných informácií a tipov o zdravej a vyváženej strave, o procesovaných jedlách, o plant-based rastlinnej strave. Ako dosiahnuť tú rozmanitosť a pestrosť na tanieri? Aj v tom poradí kniha Recepty pre zdravé črevo.
Ale základom sú prirodzene recepty, ktoré sú rozdelené na ročné obdobia. Tak sa pekne dá zachovať aj sezónnosť, na ktorú upozorňujú všetci odborníci na správnu výživu. Pochutnáte si na nich, či ste vegán, vegetarián, alebo či jete mäso. Množstvo z receptov je vhodných aj pre celiatikov, prípadne tých, čo trpia laktózovou intoleranciou.
- Jarné recepty – nájdete tam tradičný zeleninový vývar, zeleninové lasagne, lenivé zeleninové fašírky, fresh jarné cestoviny s ázijským nádychom, či krémové špargľové rizoto.
- Letné recepty vám ponúknu mediteránny kuskus, karfiolovú tikka masalu, baklažánový dhal so žltým mungo hrachom.
- Jesenné recepty – tam nájdete napríklad cviklové rizoto s čiernou ryžou, tofu v omáčke satay, pšeno s pečenou mrkvou, tekvicou, paprikami a cícerom.
- Zimné recepty zahrejú, povedzme fazuľová polievka s kyslou kapustou a pórom, zemiaky bombay s hráškom, vegánska sviečková na smotane.
Plant-based recepty
Jedna kapitola je venovaná aj celoročným receptom, ako sú rôzne smoothie, kaše, nátierky a raňajky. My sme vyskúšali Jablkové palacinky a boli vynikajúce, odporúčame 🙂
Recepty sú prirodzene plant-based, čiže rastlinné, mäso tam nehľadajte. Nie je to klasická kuchárska kniha a recepty, ktoré ste už videli veľakrát v mnohých knihách a na internete. Cítiť z nej, že je to naozaj rodinná kuchyňa, jednoduché a neraz rýchle recepty manželky, ktorá má sama veľa povinností, starostlivosť o domácnosť, deti…ale zároveň chce dopriať svojej rodinke zdravú a vyváženú stravu.
Niektoré recepty sú naozaj z pár surovín a pritom ich chuť je vynikajúca. Práve to je prínos tento knihy – nové kombinácie, ktoré by vám občas ani nenapadli. Nový pohľad na skladbu jedla. A najcennejšie je, že sú to všetko odskúšané recepty Kuželovcov, dospelákmi aj deťmi 🙂
A v knihe sa tiež dozviete všelijaké zaujímavosti, napríklad:
Mimochodom, vedeli ste, že chuťové poháriky sa prispôsobujú a môžu sa obnovovať priemerne každých 10 dní? To znamená, že vieme „obľúbené“ potraviny zmeniť, resp. na „obľúbenosť“ niektorých sa vieme aj doslova naučiť. Dôležité je pritom iba jedno, pomalé a postupné opakované jedenie danej potraviny. Výskum totiž ukázal, že ak častejšie konzumujete jedlo, ktoré nemáte úplne v obľube, vaše chuťové poháriky si viete natrénovať.
Milan Buno, knižný publicista