Úžasný vedecky podložený návod, ako si natrvalo udržať zdravú a mladú myseľ. „Toto je recept, ako výrazne skvalitniť ľudský život. Kniha Zachovajte si bystrosť je užitočná pomôcka pre každého, kto chce lepšie pochopiť fungovanie zdravej mysle a uchovať si ju,“ tvrdí Bill Gates.
Pravdepodobne robíte všetko možné, aby ste boli fit a udržali si zdravé telo, ale čo robíte pre svoj mozog? Je vôbec možné zachovať si v každom veku mladú a bystrú myseľ? Donedávna si dokonca aj odborníci mysleli, že ľudský mozog sa vyvíja len istý čas. Ale to nie je pravda. Čoraz viac vedeckých dôkazov svedčí o tom, že bystrú myseľ si možno užívať po celý život.
Zachovajte si bystrosť
V knihe Zachovajte si bystrosť autor čerpá z najmodernejšieho výskumu, za ktorým cestoval po celom svete a stretával sa s vedcami skúmajúcimi tajomstvá kognitívnej dlhovekosti. Prehrýza sa trikmi a mýtmi o zdraví mozgu a odhaľuje príklady dobrej praxe založené na dôkazoch.
Či už v oblasti ideálnej stravy, fyzickej aktivity, doplnkov stravy a nastavenia mysle, Dr. Gupta predstavuje, čo funguje, a čo je ešte dôležitejšie, vysvetľuje prečo. Dokonca ponúka inovatívny dvanásťtýždňový program pre každého, kto chce začať pracovať na lepšom mozgu už dnes.
Skôr než sa u nás prejavia problémy s pamäťou, máme možnosť posilniť odolnosť svojho mozgu proti chorobám – a to aj v prípade, že sa u nás vyskytujú genetické rizikové faktory. Ľuďom, ktorí už zažívajú kognitívny úpadok alebo sa starajú o blízkeho s demenciou, ponúka Dr. Gupta usmernenia a rady pre produktívnejší a pozitívnejší zajtrajšok. Nečakajte a začnite si posilňovať mozog!
Brilantný 12-týždňový plán
Kniha Zachovajte si bystrosť je presne ten návod, ktorý potrebujete, aby ste si zachovali zdravý mozog po celý život. „Gupta brilantne búra mýty, upokojuje obavy a ponúka riešenia, vďaka ktorým si zachováme bystrosť po celý život,“ dodáva Dr. Dean Ornish, zakladateľ a riaditeľ Výskumného inštitútu preventívnej medicíny.
Táto kniha veľmi výrazne mení spôsob, ako vnímame mozog. Ako ho chápeme, ale aj ako ho využívame a staráme sa oň. Cenný je najmä brilantný 12-týždňový plán, ktorý môže vyskúšať každý čitateľ. „Kiežby táto kniha bola existovala, keď som sa starala o svojho otca trpiaceho Alzheimerovou chorobou,“ reagovala Maria Shriverová, autorka knihy Zamýšľam sa… a zakladateľka Women’s Alzheimer’s Movement.
Mýtus: Starší ľudia zabúdajú a inak to nebude
V tomto mýte sa skrýva zrnko pravdy. Niektoré kognitívne zručnosti sa s vekom naozaj zhoršujú, najmä ak nepoužívate stratégie na lepšiu pozornosť a zapamätanie si. Ak ste sa však v mladosti ľahšie naučili nový jazyk alebo si zapamätali zoznam náhodných slov, pravdepodobne ako starší dospelí budete mať lepšiu slovnú zásobu a lepšie posúdite charakter človeka. Dosiahnete vyššie skóre v testoch spoločenskej komunikácie a diplomacie, napríklad pri riešení hádok alebo konfliktov. Ďalšou dobrou správou o starnutí je, že časom sa zlepšujeme v ovládaní svojich emócií, zvládaní stresu a hľadaní zmyslu života.
Sanjay Gupta
Americký neurochirurg indického pôvodu, medicínsky korešpondent CNN, viacnásobný nositeľ amerického televízneho ocenenia Emmy za vynikajúci vedecký program a spisovateľ. Pôsobí ako docent neurochirurgie na Lekárskej fakulte Emory University, od roku 2019 je členom Národnej akadémie medicíny a od roku 2021 členom Americkej akadémie vied a umení. Do povedomia verejnosti sa dostal vďaka mnohým reportážam z oblasti zdravia a medicíny, ako aj účasťou v populárnych televíznych programoch CNN, napr. Americké ráno a Domáci lekár Dr. Sanjay Gupta. Prinášal televízne reportáže z útokov 11. septembra, z oblastí postihnutých prírodnými katastrofami, napríklad z New Orleansu po hurikáne Katrina alebo po ničivých zemetraseniach na Haiti a v Japonsku. V rokoch 2006 – 2007 podnikol celonárodné turné po USA, počas ktorého upozorňoval na obezitu a nabádal Američanov, aby sa zdravo stravovali a preferovali aktívny životný štýl.
Je autorom štyroch knižných bestsellerov, ktoré sa umiestnili v rebríčku New York Times: Chasing Life (Honba za životom), Cheating Death (Ako oklamať smrť), Monday Mornings (Pondelkové rána) a Zachovajte si bystrosť.