Toto nie je príbeh jednej ženy z plejády krásnych postáv gréckej mytológie. Je to príbeh všetkých žien, ktoré zasiahla trójska vojna. De facto ženský pohľad na Trójsku vojnu, kde sa autorka namiesto tradičného rozprávania o hrdinských činoch mužov sústreďuje na ženy – kráľovné, otrokyne, manželky a bohyne – ktorých životy boli vojnou ovplyvnené.
Natalie Haynesová a Tisíc lodí.
„Haynesová majstrovsky ovláda spisovateľské remeslo… Do najslávnejších gréckych eposov sa jej podarilo vniesť pulzujúci život,“ napísal The Telegraph.
Tisíc lodí
Kniha sa skladá z viacerých prepojených príbehov, ktoré rozprávajú ženy spojené s Trójskou vojnou. Napríklad Penelopa, manželka Odysea, ktorá píše listy svojmu manželovi a s iróniou komentuje jeho dlhú púť domov…
Trójska kráľovná Hekaba. Je to najtragickejšia postava, ktorá oplakáva pád svojho mesta, smrť manžela a všetkých svojich detí.
Kassandra, ktorá sa zmieri so svojím osudom veštkyne. Nikto jej neverí a predsa má vždy pravdu.
Bríseovna, otrokyňa Achilla, ktorá rozpráva o osude žien zajatých po vojne.
Doma v Grécku kuje kráľovná Klytaimnestra pomstu nenávidenému Agamemnónovi, vracajúcemu sa od Tróje…
Hrdinami románu nie sú teda po stáročia ospevovaní udatní bojovníci ako slávny Achilles, Hektor alebo prefíkaný Odyseus. Ani nespočetné množstvo Grékov či Trójanov, ktorí padli v trójskej vojne. Sú to predovšetkým ženy, dcéry a matky.
Strhujúce a pútavé osudy
Haynesová vdýchla príbehom o statočnosti, zrade a pomste, ktoré pretrvali tritisíc rokov, nový rozmer. Prepožičala svoj hlas civilným obetiam trójskej vojny a predstavuje ich ako skutočné živé bytosti s presvedčivými emóciami.
Autorka čerpá námet nielen z Homéra, ale aj z menej známych antických textov. Jej rozprávanie však nepôsobí ako opakovanie dávno známych mýtov, všetky postavy, ich emocionálne prežívanie a konanie, sú prekvapivo súčasné, uveriteľné a strhujúco pútavé.
Tisíc lodí je inteligentne a šikovne prerozprávaná grécka mytológia. Má to spád, sú tam emócie, napätie a vidno, že autorka si zistila množstvo relevantných informácií. Aj to pridáva knihe na autenticite.
„V tejto knižnej lahôdke sú v centre diania ženy… Spisovateľka im vdýchla dôvtip, bohaté vnútorné prežívanie a žiarivý život… Túto knihu si chcete vychutnať a zároveň čo najrýchlejšie zhltnúť,“ tvrdí britská historička Suzannah Lipscombová.

Foto: SkveléKnihy.sk, Tatran