„Výkriky majú všetko, po čom čitateľ túži: vynikajúcu zápletku, intenzívne napätie a neočakávané odhalenie páchateľa. Je to kniha, ktorú nedokážete odložiť. Autorom sa podarilo napísať majstrovský román,“ tvrdia v Tvedestrandsposten a je to tak: Lier Horst a Fjell prinášajú skvelú zápletku, napätie, spletitý dej a fascinujúce postavy. Výborne vykreslené prostredie vidieka, autentické zobrazenie vyšetrovacích metód a na pozadí pomsta, zlo i temné tajomstvá.
Mrazivé Výkriky, čo nikto nepočul…
Bývalý vojak a bývalý policajný študent Markus Heger vyšetruje staré aj nové kriminálne prípady z podcastového štúdia v zadnej časti svojho karavanu. Výkrik, ktorý nikto nepočul mal byť seriál o sedemročnej Leah Forsbergovej, ktorá zmizla pred pätnástimi rokmi cestou do školy…
Keď v nordaurdalskej škole zazvonilo na prvú hodinu, učiteľ ani deti nepovažovali za čudné, že v druhom rade pri okne nikto nesedí. Leah v piatok pred víkendom chýbala, lebo mala horúčku, a učiteľ poznamenal, že je zrejme ešte stále chorá. To, čo sa stalo potom, síce nehralo rolu pri jej zmiznutí, ale zato bolo rozhodujúce pre pátranie po nej: došlo k nedorozumeniu medzi učiteľom a kanceláriou školy. Zle sa pochopili, keď sa rozprávali o tom, kto má zavolať mame a spýtať sa jej, či je dievčatko ešte stále choré. Nezatelefonoval jej nikto.
Hoci sa Leahino telo nikdy nenašlo, jej otec bol odsúdený za vraždu a neskôr si vo väzení vzal život.
Forsberg je jedným z mála ľudí, ktorých v Nórsku odsúdili za vraždu, hoci sa nenašlo telo obete. V podstate pred oboma súdmi nepredstavili ani žiaden jednoznačne usvedčujúci dôkaz, len dlhý rad nepriamych dôkazov a svedeckú výpoveď kamaráta, ktorá napokon zavážila najviac. Keď nahrávam túto časť, delí nás len pár dní od výročia Forsbergovej dobrovoľnej smrti za múrmi väznice v Haldene. Mnohí ste reagovali na môj podcast…
Keď zmizne ďalšie dievča, Markus je opäť vtiahnutý do prípadu a informácie z dôveryhodného zdroja ho nútia pochybovať, či sa za mreže dostal ten správny človek. Medzitým sa mu stále vynárajú na povrch veci z minulosti, ktoré sa zúfalo snažil vytesniť. Z väzenia mu napíše jeho otec, s ktorým nebol v kontakte od tínedžerských čias, a požiada ho o stretnutie. Môže mu otec pomôcť vyriešiť prípad a dokážu napraviť svoj narušený vzťah?
Populárny krimi podcast
Jorn Lier Horst je jedným z najpopulárnejších nórskych autorov detektívok. Jana-Erika Fjella poznáme vďaka kriminálnej sérii s cynickým vyšetrovateľom Antonom Brekkem.
Výkriky je ich prvým spoločným projektom a v Nórsku zaznamenal veľký úspech. Nasledovať by mali ďalšie dve časti.
Markus Heger je úžasná postava – veterán z Afganistanu, ktorý je synom snáď najhoršieho vraha v Nórsku. Teraz sa vozí v obytnej dodávke a nahráva populárny podcast Krimcast. Nie je to vyšetrovateľ, ani policajt, no robí dobrý podcast o kriminálnych záhadách a odtiaľ je blízko k pátraniu…
Skvelé, ako autori zakomponovali do príbehu krimi podcast, ktorý je čoraz obľúbenejší nielen vo svete, ale aj na Slovensku. K tomu si pridajte ponurú a chladnú atmosféru, hmlisté počasie, kde sa o pár metrov môže skrývať zlo… musíte byť stále v strehu. Je to pútavé, miestami nepredvídateľné, dostanete sa do slepých uličiek.
„Príbeh stavia na rôznorodých postavách a presvedčivo vykresľuje prostredie vidieka, ktorý skrýva svoje tajomstvá, zločiny, ústrky a pomstu,“ napísali v Dagbladet.
Dvojica nórskych autorov
Jorn Lier Horst pôsobil ako hlavný vyšetrovateľ v Larviku, študoval kriminológiu, filozofiu a psychológiu. Najznámejšia je jeho séria detektívnych prípadov s Williamom Wistingom, na ktorú nadväzuje aj séria Odložený prípad.
Je držiteľom Ceny nórskych kníhkupcov, získal Rivertonovu cenu za najlepšiu nórsku detektívku roka a následne aj Sklenený kľúč za najlepšiu škandinávsku detektívku.
Jan-Erik Fjell je nórsky spisovateľ a pokrový hráč. Zaznamenal veľký ohlas so svojimi kriminálnymi románmi s cynickým vyšetrovateľom Antonom Brekkem. Ako najmladší autor vôbec získal v roku 2010 ocenenie Kniha nórskych kníhkupcov za román Udavač. V súčasnosti spolupracuje s Jornom Lierom Horstom na sérii kníh o prípadoch Markusa Hegera.
Foto: Skveleknihy.sk, Salomonsson Agency