A Distant Tomorrow (2006) – Vzdálené zítřky (Baronet, 2009)
1. Lara (2005) – Lara (Baronet 2009)
2. A Distant Tomorrow (2006) – Vzdálené zítřky (Baronet, 2009)
3. The Twilight Lord (2007) – Pán soumraku (Baronet, 2010)
4. The Sorceress Of Belmair (2008) – Čarodějka z Belmairu (Baronet, 2010)
5. The Shadow Queen (2009) Královna stínú( Baronet 2011)
6. Crown of Destiny (2010) Koruna osudu (Baronet 2011)
Ani pět let po Zimní válce se Gaius Prospero nevzdal svého cíle stát se vladařem celé země, což spolu s nenadálou tragédií donutí Laru, aby si znovu ohlídala svou budoucnost. Na své cestě se dostává se do zámořské říše Terah a při svém pobytu zde zjišťuje, že její magické schopnosti působením prostředí neustále rostou. Díky nabyté síle zbavuje Lara lid Terahu starobylého prokletí, což jí zajistí též vděčnost a lásku vládce Terahu. Magnus Hauk dosud nepoznal ženu jako je Lara a propadá hluboké vášni. Nedokáže se od ní odloučit a doprovází ji zpět přes moře, kde jí chce pomoci zabránit hrozící válce. Nicméně se zde setkává jen se zradou a neobvyklou podlostí a spolu s Larou nacházejí v Prosperovi nebezpečného a záštiplného nepřítele. Boj o moc bude muset být rozhodnut.
Máme tu prvé pokračovanie Lariných osudov, séria Hetar sa presúva až za more. Larin manžel Vartan bol zákerne zavraždený, a aj keď hrdinka trúchli, cíti v tom znamenie osudu. Usporiada záležitosti v „Cizozemí“ a odchádza žiť k Pobrežným káľom. Prvýkrát ju zaujíma, čo sa nachádza na druhej strane mora. Čoskoro nájde odpoveď: jeden z Pobrežných kráľov ju zradí a venuje ako otrokyňu vládcovi (dominovi) krajiny Terah. Táto mierumilovná zem na druhej strane mora, s prekrásnou prírodou, fjordami a uzavretými ľuďmi je už stovky rokov prekliata: ženy sú nemé. Lara – už ako dominova milenka – príde veci na koreň, kliatbu odstráni, no ani toto ešte nie je jej skutočný osud. Musí pomáhať pri záchrane „Cizozemia“, vysporiadať sa s Gaiom Prosperom, hetarským cisárom a jeho rozpínavosťou a aj so svojím vzťahom k Magnusovi. A na záver je jasné, že ešte sa nič neskončilo: Gaius Prospero túži aj po Terahu a kdesi na severe sa nachádza ďalšia nepreskúmaná krajina …
B. Small v druhom dieli Hetaru opäť popúšťa uzdu svojej – musím uznať – častokrát skvelej fantázii. Vytvorila ďalšiu krajinu, farbistú, príjemnú, zápletka nenudí, aj keď občas postavy konajú a správajú sa schématicky. Pokiaľ ide o lásku, nečakajte zázraky, autorka ide rovno na vec, a s takými „maličkosťami“, ako je postupné rozvíjanie citov a zainteresovanosť čitateľa na nich, sa nezaťažuje. Erotika našťastie nie je vyslovene drsne vulgárna, od Smallovej sme zažili už aj onakvejšie veci. Čo okrem vyššie spomenutých vecí kvitujem, sú paralely tohto rozprávkového sveta s naším vlastným svetom: Hetar pripomína starú Rímsku ríšu, kde „Gaius Prospero“ je skutočne vhodné meno pre cisára. Ríšu, ktorá nevyhnutne musí expandovať, aby uživila mnohopočetné obyvateľstvo a aby vyššie vrstvy mohli ešte viac zbohatnúť. Na jednej strane, strane Hetaru, je nenásytnosť, túžba po moci, korupcia, intrigy, na strane druhej, strane „Cizozemia“ či Terahu snaha o obyčajný život bez okázalostí, s poctivou prácou a nemiešaním sa do cudzích záležitostí. Tiež sa mi páči slovná hračka Hetar – Terah. Naznačuje nám tým autorka niečo? Nechajme sa prekvapiť v nasledujúcich dieloch …
Pozn: dočkáme sa niekedy mapy k tejto knihe, vážená pani Smallová?! Chýba tu ako soľ!
skoro
Kristína