Waris Dirie
Púštny kvet
Príbeh ženy, ktorá sa zo somálskej púšte prepracovala do sveta hviezd medzinárodného modelingu. Ako trinásťročná opustila svoju početnú rodinu, aby unikla sobášu so starým mužom. Z púšte si odniesla poznačené telo i dušu tzv. ženskou obriezkou, ktorú ešte i dnes podstupujú africké dievčatá v útlom veku. Waris šťastnou náhodou mohla pracovať niekoľko rokov na somálskom veľvyslanectve v Londýne. Keď jej legálny pobyt vypršal, rozhodla sa v cudzom prostredí ostať a zarobiť peniaze pre seba i pre svoju matku. Zapojila sa i do boja proti ženskej obriezke ako mimoriadna veľvyslankyňa OSN a zástankyňa ľudských práv.
Deti púšte
Novinka od autorky sfilmovaného bestselleru Púštny kvet. Nestala sa modelkou pre to, aby zarábala veľké peniaze, ale aby upozornila na to, čo sa deje v Afrike, ako sa ubližuje malým dievčatkám. Pretože obriezka je skutočne drastická a poznamená dievča na celý život. Je to krvavé mäsiarstvo, strata pocitu ženskosti, istoty aj sebaúcty.
Britská spoločnosť je otvorená rozmanitým kultúram, tradíciám, jazykom i životným štýlom. Môžete tam vyznávať akékoľvek náboženstvo a nikto sa nevzrušuje, ak sa rozhodnete nosiť svoj národný odev. Sloboda a tolerancia patria medzi najväčšie úspechy Británie. Myslím, že aj preto má Spojené kráľovstvo takú pestrú spoločnosť a je vzorom pre ostatné krajiny. Tolerancia však môže znamenať aj to, že ľudia mimo prisťahovaleckých skupín si občas nevšímajú temné tajomstvá prisťahovalcov. Tolerancia môže ľudí zvádzať na domnienku, že je v poriadku – alebo dokonca správne – odvrátiť sa, keď príslušníka etnickej menšiny v mene tradícií týrajú vnútri jeho komunity. Tolerancia môže znamenať, že ľudia sa dostávajú do rozpakov, ak majú zasiahnuť alebo vystupovať proti tradičným zvyklostiam. Pre tých, ktorí sa nemôžu vyjadriť vo vlastných spoločenstvách, pre niektoré ženy a najmä pre mnoho dievčat, je takáto tolerancia veľmi krutá. Nestala som sa modelkou pre to, aby som zarábala veľké peniaze alebo preto, že by som po tom túžila. Modelingom som mohla upozorniť na to, čo sa deje v Afrike, ako sa ubližuje malým dievčatkám. Je to mučenie. Pretože obriezka je skutočne drastická, strašná a poznamená to dievča na celý život. Je to krvavé mäsiarstvo, strácate pocit ženskosti, istoty aj sebaúcty. Waris Dirieová
Svitanie nad púšťou
Od autorky bestselleru Púštny kvet. Z dievčiny, ktorá bosá utiekla z púšte, sa stala svetoznáma modelka, nosí najdrahšie modely, a predsa sa nezriekla svojich koreňov. Kniha je pôvabným rozprávaním o jej návrate z veľkého sveta do Somálska…
Dirieová, ako ju poznáme zo sfilmovaného bestselleru Púštny kvet. Z dievčiny, ktorá bosá utiekla z púšte, sa stala svetoznáma modelka, nosí najdrahšie modely, drahé topánky a kabelky, a predsa sa nezriekla svojich koreňov. Pôvabné rozprávanie o jej návrate z veľkého sveta do Somálska, do Afrického rohu, kde žijú jej príbuzní rovnakým kočovným životom, ako žila predtým. Ľahne si do púštneho domca ako kedysi, spozná svojich nevlastných súrodencov, ďalšie otcove manželky, stretne sa s otcom, s bratom, chce sa o nich postarať. Načo ten prepych na Západe? Načo je konzumná spoločnosť? Matka odmietne odísť s ňou do Ameriky, je spokojná tam, kde žije odjakživa, kde žili jej predkovia. Kozy, rastliny, zvieratá, sem-tam nejaký recept, náznaky somálskeho folklóru, priam etnologické postrehy – a k tomu všetkému poézia púšte.