Spoznajte najkrajšie zelené miesta Slovenska a poďte ich preskúmať s trilógiou kníh Zelené Slovensko. Pripomeňte si, aké nádherné prírodné miesta ešte stále na Slovensku máme, koľko toho ešte nepoznáme a čo všetko je potrebné chrániť.
- Najkrajšie prírodné rezervácie
- Doliny a ich najkrajšie miesta
- Pohoria a ich najvyššie vrchy
Tri knihy pod spoločným názvom Zelené Slovensko nám predstavujú naše najkrajšie prírodné zákutia a zaujímavosti, ktoré sú súčasťou „zelených pľúc“ Slovenska.
Na základe jedinečných opisov si vytvoríte lepšiu a celkovú predstavu o tom, aké nádherné prírodné miesta ešte stále na Slovensku máme, koľko toho ešte nepoznáme a čo všetko je potrebné chrániť.
Jedinečné Zelené Slovensko
Takto systematicky a súhrnne príroda na Slovensku a jej turistické poznávanie ešte spracované neboli. V knihách nájdete všetko zaujímavé, čo naša príroda ponúka – rozmanitosť rastlinných a živočíšnych druhov, členitosť reliéfu či celkovú krásu svojho prostredia. Predstavte si túru malebnou dolinou v obklopení vysokých vrchov alebo prechádzku zelenou prírodnou rezerváciou za spevu vtákov. Objavte aj menej známe pohoria či doliny a spoznajte našu krajinu zase o trošku lepšie.
Najkrajšie prírodné rezervácie
Kniha Najkrajšie prírodné rezervácie je putovaním po najkrajších prírodných rezerváciách, ktoré vznikli za účelom ochrany rastlín a živočíchov lesov, jazier, trstinových porastov, skál, stepí, potokov či riek. Kniha je objavovaním života v nich, ich typických rastlín a živočíchov.
„V mnohých prípadoch mi pomohli ľudia – lesníci, zoológovia, ochrancovia prírody, starostovia obcí,“ píše autor Ivan Kňaze. „Zaujímavé je, že vždy som sa stretol s veľkým pochopením a každý mi s radosťou poradil, kde sa územie nachádza a prípadne aj porozprával, aké živočíchy tam žijú. Ozaj, niektoré som veľmi ťažko našiel. Niektoré rezervácie ma zaujali natoľko, že som sa do nich rok čo rok vracal. Zapôsobilo na mňa krásne prírodné prostredie a tiež živočíchy v ňom.“
Nevyhľadával len vzácne živočíchy, ani sa nesnažil rozlišovať živočíchy na škodlivé a užitočné, ale vnímal tie, ktoré bežne stretol, a teda ich môže stretnúť každý človek dobrej vôle na potulkách našimi prírodnými rezerváciami.
Doliny a ich najkrajšie miesta
Kniha Doliny a ich najkrajšie miesta nás prevedie ľadovcovými dolinami, prielomami tiesňavami či kaňonmi. Predstaví nám najmalebnejšie zákutia 71 slovenských dolín a turistické trasy v nich.
Táto publikácia predstavuje súbor slovenských dolín bez poradia na pomyselnej stupnici krásy. Jej autor Ján Lacika čitateľovi nepodsúva svoj rebríček krásy, kladie dolinu vedľa doliny spájajúc ich čisto regionálne, podľa príslušnosti k jednotlivým povodiam slovenských riek. Zastúpené je tu prakticky celé Slovensko – od hradu Devín na juhozápade až po Kremenec na krajnom severovýchode.
Nájdeme tu doliny vhĺbené do stredohorí s rozličnou geologickou stavbou, do najvyšších horstiev Slovenska, do bradlového pásma, do bývalých sopiek aj krasových planín. Najpočetnejšie sú tiesňavy a prielomy, do ktorých prúdi najviac turistov. Vo výbere sú notoricky známe doliny s vysokou návštevnosťou, ale aj také, o ktorých verejnosť takmer nič nevie.
„Najkrajšie miesta dolín sme sa snažili opísať pri každej doline v tzv. rámčeku a snáď to bude dobrá pomôcka pre čitateľov pri plánovaní návštev slovenských dolín. Každý čitateľ, najmä ak má Slovensko prechodené krížom‑krážom, si svoj vlastný rebríček najkrajších dolín určite tvorí aj sám. Pri zostavovaní tohto pomyselného rebríčka najkrajších dolín však čitateľ môže využiť aj poznatky o pôvode, zvláštnosti, osobitosti či jedinečnosti tej‑ktorej doliny, ktoré sú obsiahnuté v tejto knihe, a možno, že medzi naším a vaším výberom nebude príliš veľký rozdiel,“ dodáva známy cestovateľ a fotograf Ján Lacika.
Pohoria a ich najvyššie vrchy
V Knihe Pohoria a ich najvyššie vrchy nájdete 68 pohorí Slovenska a ich charakteristiku. Preskúmate ich prírodné zaujímavosti a vystúpite na ich najvyššie vrchy.
Táto kniha vás zavedie do prekrásnej slovenskej prírody, na známe i menej známe vrcholy našich pohorí. Publikácia je určená najmä peším turistom, ktorí by si možno radi skompletizovali výstupy na najvyššie vrchy všetkých slovenských pohorí. Každé pohorie je spracované tak, že v úvode sa o ňom čitateľ dozvie základnú fyzicko‑geografickú charakteristiku, počnúc reliéfom a končiac flórou a faunou. Pokračuje opis najvyššieho vrchu pohoria a najčastejšie používanej výstupovej trasy. Texty sú doplnené aj o popisy okolitých výhľadov a turistické zaujímavosti. Bohatá je i fotografická časť, kde je zväčša zobrazený samotný vrch, prípadne jeho vrchol a pohľad z neho. Pohoria sú zoradené podľa nadmorskej výšky od najvyšších po tie najnižšie.
Inšpirácie na výlety a objavovanie
Knihy zaujmú všetkých, ktorí hľadajú inšpirácie na potulky po Slovensku, radi objavujú pekné prírodné zákutia alebo plánujú turistický výlet. Knihy sú určené nielen pre obdivovateľov prírodných krás Slovenska, ale doslova pre všetkých turistov. Priam nabádajú na zdolávanie najvyšších vrchov Slovenska, výlety do našich dolín či na potulky prírodnými rezerváciami. Autori dúfajú, že pri ich čítaní aj vy dostanete chuť urobiť si výlet na niektorý z našich končiarov alebo do niektorej z dolín či rezervácií.
Krása je subjektívnou vlastnosťou čohokoľvek, a teda aj krajiny. Do jej hodnotenia vstupuje vlastná, subjektívna predstava človeka o tom, čo sa mu páči alebo s akými skúsenosťami či zážitkami v danej krajine sa v živote stretol. Je tu však aj určitá miera objektívnosti vychádzajúca z toho, čo sa ľuďom obvykle páči, kam radi chodievajú a kde sa dobre cítia. Inak povedané, aj pri hodnotení krajiny máme isté ideály krásy.
Trilógia Zelené Slovensko sa snaží ukázať tie najkrajšie a najpozoruhodnejšie miesta v našej krajine. Doliny, pohoria, rezervácie…ideálny sprievodca, ak milujete našu prírodu, turistiku, radi spoznávate a chcete mať Slovensko ako na dlani.
Milan Buno, knižný publicista
Foto: SkveléKnihy.sk, Dajama